top of page

На Подолі завжди так. Особлива магія. Щойно потрапиш сюди, і раптом ти вже ніякий не дорослий, і навіть не людина, а цікава сніжинка чи пір'їнка, яку несе від будинку до будинку, від історії до історії...

...

Виявляється, у будинку купця Назарія Сухоти, де зараз Подільський Палац дитячої творчості, і який єдиний вцілів під час пожеж 19 століття, є справжні підземелля! Ідеальне місце для Школи юних археологів! А якщо підземелля ще й на Поштову Площу виходять, то це взагалі казково, готова інфраструктура для занять! Дослідження глибиною у тисячі років

...

Виявляється, про цей будинок є і статті у Вікіпедії, і навіть присвячена частина вітрини у Музеї Однієї Вулиці, який знаходиться тут само, за 50 метрів, і який оспівує історії кожного будинку на Андріївському Узвозі.

...

Ходиш, згадуєш, читаєш листи, роздивляєшся всі ті артефакти відносно недалекого минулого. І підсвідомо шукаєш тіні власної родинної історії, з її картатим корінням, частина якої, саме в середині 19 - на початку 20 ст. відбувалась у Києві. У Києві, який розвивали, змінювали його мешканці, різного походження і різних вірувань, різних часів і з різною метою.

...

Україна, як і кожна інша країна світу, наповнена тими історіями. Кожен клаптик землі, кожна цеглина, і на землі, і під землею. Добре, що є гарний приклад збереження історичної спадщини від таких країн, як, наприклад, Франція, де не руйнували будинків, а зберігали і структуру громад, і суспільний лад, вписували у сучасність.

...

Кожен будинок - це скарб, який вже є, вже існує, вже має свою історію, мешканців, і, звичайно, певні вікові ситуації. Виклики. Для освіти, для інвестицій, для реконструкції. Все те, що, у разі збалансованого збереження і розвитку, сприятиме розвитку туризму і підвищенню вартості землі у місті і в країні.

...

Пам'ятаю, ще років 10 тому мала такі ідеї, про часткову концесію старих будинків, якщо інвестор вкладеться у відновлення та підтримку підземної інфраструктури. Щоб у такому будинку частково обов'язково був музей з його історією або історією кварталу, як це зроблено у Музеї Однієї Вулиці. Щоб був відновлений фасад, а всередині, де неможливо інакше, були проведені сучасні комунікації. Старі ідеї... а ще колись мріяла про фонтани з підземних наших струмків, щоб їх частково виводити назовні, як в Алупці це зроблено, і в інших місцях. Тоді повітря краще, зелені більше, поливати не потрібно частину площі, і ця частина площі збільшується, заростає.

...

Цікаво, як буде далі? Після Подолу ніколи не знаєш, таке вже місце, магічне.

©Наталія Київська

bottom of page